O inkontynencji

O inkontynencji   1. Co to jest inkontynencja?

inkontynencja

Inkontynencja – (NTM – inaczej nietrzymanie moczu) to niekontrolowane ujście moczu bez udziału woli człowieka. Osoba cierpiąca na inkontynencję nie jest w stanie samodzielnie kontrolować momentu, w którym nastąpi wyciek z pęcherza.
Może to być spowodowane przez wiele różnych stanów chorobowych i zaburzeń, w tym wad wrodzonych, urazów miednicy lub urazów pooperacyjnych, uszkodzeń rdzenia kręgowego, chorób neurologicznych, stwardnienia rozsiane, infekcji i zmian, które są efektem starzenia. Nietrzymanie moczu może być tymczasowe lub stałe, w zależności od przyczyny.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nietrzymanie moczu należy do jednego z dziesięciu najpoważniejszych problemów społeczno-zdrowotnych współczesnego świata. Problem ten częściej występuje niż cukrzyca, nadciśnienie czy depresja.
W naszym kraju problem ten jest niestety nadal uważany za „ temat wstydliwy” i ludzie często nie szukają pomocy aż do chwili, gdy objawy zaczynają znacznie pogarszać jakość ich życia i konieczne jest przedsięwzięcie środków zaradczych a sam problem nietrzymania moczu może być po prostu objawem starzenia się, lub może to być oznaką, że coś innego dzieje się w twoim ciele o czym zawsze warto porozmawiać z lekarzem.
Nietrzymanie moczu wcale nie oznacza podporządkowania swojego trybu życia do tej dolegliwości. Osoby cierpiące na NTM często ograniczają płyny, planują aktywność w miejscach o łatwym dostępie do toalet a często decydują się na wycofanie z aktywnego życia i pozostanie w domu. Jest to największy błąd jaki popełniają.
Przy współczesnej medycynie i technologii środków pomocniczych wcale nie trzeba się wycofywać z aktywnego życia. Wystarczy tylko zasięgnąć porady u lekarza czy tez w najbliższym sklepie medycznym typu LEMAR( logo), gdzie wykwalifikowany personel pomoże dobrać odpowiednie zabezpieczenie, tak aby w komfortowy sposób cieszyć się pełnią życia.

O inkontynencji   2. Jak wiele osób ma inkontynencję? 

Obecnie szacuje się, że problem nietrzymania moczu może dotyczyć nawet 3 - 4 mln osób w Polsce, czyli około 10% populacji. Jednakże niektórzy specjaliści sugerują, że odsetek chorych może być znacznie wyższy, niż wskazywany w publikowanych badaniach, z racji intymnego charakteru tego schorzenia i trudności w zebraniu rzetelnych danych.

    • Problem nietrzymania moczu może dotyczyć ok. 4 mln Polaków, w tym 2-3 mln kobiet,
    • Po 65 roku życia prawdopodobieństwo występowania NTM zwiększa się o 15%,
    • Ponad 50% przypadków wysiłkowego nietrzymania moczu obserwuje się u kobiet,
    • 34% kobiet w Polsce dotyka NTM związane z porodem.

O inkontynencji   3. Jakie są przyczyny inkontynencji?

Istnieje wiele czynników, które mogą przyczynić się do nietrzymania moczu. Najczęstszymi przyczynami są:

   • Rozluźnienie mięśni miednicy, to częsta sytuacja obserwowana u kobiet, które urodziły dzieci
   • Zmniejszona kontrola mięśni, może towarzyszyć menopauzie
   • Zakażenia lub zapalenie pęcherza lub cewki moczowej
   • Zaburzenia układu nerwowego
   • Obciążenie pęcherza spowodowane alkoholem, kofeiną, lub lekami

O inkontynencji   4. Czy istnieją różne rodzaje nietrzymania moczu?

Istnieją różne rodzaje nietrzymania moczu, i może występować więcej niż jeden typ jednocześnie:

   • Wysiłkowe nietrzymanie moczu dotyka jedną na trzy kobiety, często po wielu narodzinach lub w okresie menopauzy. Wysiłkowe nietrzymanie moczu zazwyczaj powoduje przerywany wycieku niewielkich ilości moczu, co często zdarza się przy wysiłku, kaszlu, kichaniu, lub śmiechu. Inne przyczyny to uszkodzenie miednicy lub mięśnia zwieracza.
   • Nietrzymania moczu z nagłym parciem przychodzi nagle, gdy potrzeba oddawania moczu jest pilna, i zazwyczaj nie ma dostępu do toalety. Nietrzymanie moczu występuje, gdy nerwy między pęcherzem a mózgiem są uszkodzone. Udar, otępienie, choroba Alzheimera i stwardnienia rozsianego mogą spowodować nietrzymania moczu, ale również może być spowodowane przez proste zakażenia dróg moczowych.
   • Mieszane nietrzymanie moczu występuje w przypadku wystąpienia objawów więcej niż jednego rodzaju nietrzymania moczu. Z mieszanym nietrzymaniem moczu, należy określić, które objawy są najbardziej uciążliwe i leczyć te objawy.
   • Nietrzymanie moczu z przepełnienia pojawia się, gdy pojawia się więcej moczu niż pęcherz może pomieścić. Nietrzymanie moczu z przepełnienia pojawia się, gdy pęcherz się rozciągnie. Ten tym NTM pojawia się z powodu wystąpienia niedrożności cewki moczowej. Może to być spowodowane przez cukrzycę, uszkodzenie miednicy lub chirurgii, urazy rdzenia kręgowego, stwardnienia rozsianego i / lub innych chorób. Zaparcia, leki i prostata może również powodować przepełnienie.
   • Nietrzymanie kału dotyka osób, które nie są w stanie kontrolować wypróżnienia gazów, płynów i/lub stolca. Nietrzymanie kału zmienia się stopniowo. Zaczyna się od małych ilości wypróżnień płynnych do całych stałych wypróżnień. Może to być spowodowane przez choroby neurologiczne, choroby układu mięśniowo-szkieletowego lub obrażeń okolic miednicy.
   • Inkontynencja funkcyjna występuje, gdy granice fizyczne lub psychiczne uniemożliwiają korzystanie z toalety. Ograniczenia mogą być bariery fizyczne, takie jak zbyt daleko od łazienki, psychiczne bariery, gdy osoba chora nie wie, że musi skorzystać z ubikacji, lub problemy z poruszaniem się, takich jak zapalenie stawów.

O inkontynencji   5. Czy wybranie prawidłowego produktu jest ważne?

Tak.  Wybór odpowiedniego produktu jest bardzo istotny, ponieważ od niego zależy komfort osoby dotkniętej nietrzymaniem moczu. W zależności od stopnia inkontynencji, częstości epizodów nietrzymania moczu oraz aktywności danej osoby możemy dobrać właściwe wkładki czy też pieluchomajtki.  Dobrze dobrany produkt zapewni codzienny komfort i pozwoli uniknąć niepotrzebnych wydatków. Wybór niewłaściwego produktu może przynieść szkody finansowe jak i zdrowotne:

    • Przerwanie ciągłości skóry może wystąpić z powodu wilgoci i negatywnie wpłynąć na skórę. Właściwe produkty szybko wchłaniają każdą kroplę moczu i zamykają ją w granulacie higienicznym produktu, aby skóra była zdrowsza i nie miała stałego kontaktu z moczem.
    • Woń może wystąpić, gdy mocz utrzymuje się blisko skóry. Właściwe produkty posiadają specjalne włókna, które wchłaniając mocz zmniejszają wzrost bakterii powodujących nieprzyjemny zapach.
    • Przeciek i zakłopotanie może być wynikiem niewłaściwego dopasowania. Właściwe dopasowanie zapewnienia odpowiednią ochronę, daje poczucie komfortu i zwiększenia pewność siebie. Za duża pielucha będzie luźno leżeć na chorym, przez co zazwyczaj dochodzi do wycieków bocznych. Za mała pielucha będzie uwierać i może powodować otarcia, które w przypadku osób lezących mogą przekształcić się w trudno gojące się rany.

To proste- w przypadku wkładek czy pieluch anatomicznych kieruj się poziomem chłonności, w przypadku pieluchomajtek lub majtek chłonnych skorzystaj z tabeli rozmiarów na opakowaniu, gdzie dla każdego rozmiaru podane są zakresy obwodów w pasie a następnie dopasuj poziom chłonności jakiej potrzebujesz w czym może Ci pomóc DZIENNICZEK MIKCJI.

Przejdź do aplikacji doboru odpowiedniego produktu.

O inkontynencji   6. Czy powinienem porozmawiać z moim lekarzem?

Tak. Do 80% osób z problemem nietrzymaniem moczu można wyleczyć lub zauważyć widoczną poprawę. Każdy przypadek powinien zostać skonsultowany z lekarzem. Lekarz może pomóc ustalić przyczynę problemu nietrzymania moczu i zdecydować o sposobie leczenia.
Wyróżniamy kilka sposobów kontrolowania moczu : behawioralne, farmakologiczne, chirurgiczne oraz używanie jednorazowych artykułów higienicznych. Im szybciej wybierzesz się do lekarza, tym szybciej zaczniesz kontrolować mocz oraz swoje życie.

O inkontynencji   7. Jak rozpocząć rozmowę z moim lekarzem na temat nietrzymania moczu?

To normalne, że czujesz się nieswojo mówiąc o utracie kontroli pęcherza i moczu, ale lekarze rozumieją, że są to normalne zmiany w każdym z nas. Najważniejszą rzeczą jest, aby porozmawiać jasno i dokładnie o twojej dolegliwości:

    • Jasno opisz swoje objawy
    • Poinformuj lekarza, jak nietrzymanie moczu wpływa na twoje życie
    • Opowiedz jak długo borykasz się z problemem NTM i czy ten problem się pogarsza
    • Powiedz o innych chorobach, które przeszedłeś bo mogą mieć one wpływ na zdrowie
    • Przynieś listę zażywanych leków, w tym suplementów ziołowych, witamin i minerałów
    • Powiedz o wszystkich operacjach jakie przeszedłeś
    • Należy poinformować lekarza, ile dzieci miałeś
    • Zapytaj o możliwości leczenia, w tym produktów higienicznych
    • Dziennik mikcji daje lekarzowi lepszy wgląd w problem pacjenta

O inkontynencji   8. Jak sobie pomóc?

Wprowadź zmiany, które poprawią jakość twojego życia. Dwa kluczowe czynniki to dieta i ćwiczenia. Należy omówić zmiany w diecie oraz rodzaj wykonywanych ćwiczeń z lekarzem. Do tego żyj komfortowo stosując odpowiednie produkty chłonne. Podejmij walkę z inkontynencją!

O inkontynencji   8. Gdzie mogę znaleźć więcej informacji?

Możesz znaleźć wiele informacji na temat nietrzymania moczu w Internecie:

www.ntm.pl - Wszystko o nietrzymaniu moczu

www.uroconti.pl - UroConti - Stowarzyszenie Osób z NTM

 www.niebieskiparasol.org.pl - Niebieski Parasol - Stowarzyszenie na Rzecz Chorych Długotrwale Unieruchomionych