O inkontynencji kobiet

   1. W jaki sposób działa żeński układ dróg moczowych?

żeński układ dróg moczowych

Żeński układ moczowy obejmuje nerki, dwa moczowody, pęcherz i cewkę moczową. Nerki ciągle produkują mocz. Moczowody mają strukturę rurek, które przemieszczają mocz z nerek do pęcherza. Pęcherz przechowuje mocz aż wypływa z ciała przez cewkę moczową.

Chociaż technicznie nie jest częścią układu moczowego, odgrywa on ważną rolę, ponieważ kontroluje przepływ moczu przez cewkę moczową. Normalnie pęcherz przechowuje mocz, a następnie uwalnia go, ale jeśli jakakolwiek część układu moczowego zawiedzie, może wystąpić nietrzymanie moczu.

   2. Czy kobiety odczuwają konkretne rodzaje nietrzymania moczu?

Istnieją pewne rodzaje nietrzymania moczu występujące częściej u kobiet. Wysiłkowe nietrzymanie moczu dotyka jedną na trzy kobiety, często problem pojawia się po porodzie. Wysiłkowe nietrzymanie moczu zazwyczaj powoduje przerywany wyciek niewielkiej ilości moczu, co często zdarza się przy wysiłku, kaszlu, kichaniu, lub śmiechu. Inne przyczyny to uszkodzenie miednicy lub mięśni zwieracza.

   3. Jak oszacować inkontynencję u kobiet?

ikobiecaPierwszym krokiem jest wybranie się do lekarza z doświadczeniem w leczeniu nietrzymania moczu. Urolodzy specjalizują się w chorobach dróg moczowych, a niektórzy mają doświadczenie w typowo żeńskich chorobach dróg moczowych.
Ginekology i położnicy specjalizują się w żeńskich narządach rozrodczych i powikłaniach poporodowych. Uroginekolodzy koncentrują się na układzie moczowym i problemach towarzyszących miednicy u kobiet. Niektóre pielęgniarki i inni pracownicy usług opieki zdrowotnej świadczą usługi rehabilitacyjne i udzielają terapii behawioralnej, takie jak kontrolowanie płynów i wzmocnienie dna miednicy.
Aby zdiagnozować problem, lekarz najpierw pyta o objawy i historię leczenia. Twój wzór mikcji, częstość i sposób oddawania moczu oraz wyciek pomoże ustalić rodzaj i stopień nietrzymania moczu. Lekarz może także zalecić testy:

    • Test pęcherza, twoja codzienna aktywność zostanie porównana do ilości wypróżniania się
    • Badanie ogólne moczu i kultur moczu, gdzie twój mocz jest badany pod kątem infekcji, zakażenia dróg moczowych, kamieni lub z innych przyczyn
    • USG, gdzie fale dźwiękowe stworzą obraz nerek, moczowodów, pęcherza i cewki moczowej
    • Cystoskopia, gdzie lekarz używa cienkiej rurki z małym aparatem, aby zobaczyć co dzieje się wewnątrz cewki moczowej i pęcherza
    • Hydrodynamiki moczu, test do pomiaru ciśnienia w pęcherzu i przepływu moczu
    • Dziennik mikcji daje lekarzowi lepszy wgląd w problem pacjenta

   4. Czy menopauza przyczynia się do występowania problemu NTM?

Najczęstszą przyczyną nietrzymania moczu wśród kobiet jest osłabienie mięśni kontrolujących pęcherz. Problem NTM często występuje w przypadku menopauzy.

   5. Czy u kobiet po menopauzie występują konkretne rodzaje inkontynencji?

Istnieją pewne rodzaje nietrzymania moczu które występują częściej u kobiet po menopauzie. Wysiłkowe nietrzymanie moczu występuje u jednej na trzy kobiety, zwykle po menopauzie. Wysiłkowe nietrzymanie moczu zazwyczaj powoduje popuszczanie niewielkich ilości moczu, co często zdarza się przy wysiłku, kaszlu, kichania, lub śmiechu. Inne przyczyny to uszkodzenie miednicy lub mięśnia zwieracza.