O inkontynencji mężczyzn

   1. W jaki sposób działa męski układ dróg moczowych?

męski układ dróg moczowychUkład moczowy obejmuje nerki, dwa moczowody, pęcherz, i cewkę moczową. Nerki ciągle produkują mocz. Moczowody mają strukturę rurek, które przemieszczają mocz z nerek do pęcherza.

Pęcherz przechowuje mocz aż wypływa on z ciała przez cewkę moczową. Chociaż technicznie mięsień zwieracza nie jest częścią układu moczowego, mięsień zwieracz cewki moczowej odgrywa ważną rolę, ponieważ kontroluje przepływ przez cewkę moczową.

Normalnie pęcherz przechowuje mocz, a następnie uwalnia go, ale jeśli jakakolwiek część układu moczowego nie funkcjonuje prawidłowo może wystąpić problem nietrzymania moczu.

   2. Czy mężczyźni odczuwają konkretne rodzaje nietrzymania moczu?

Nietrzymanie moczu z przepełnienia występuje często u mężczyzn. Występuje, gdy pęcherz nienaturalnie rozciąga się i nie kurczy, jak powinien lub z powodu niedrożności cewki moczowej. Może to być spowodowane przez prostatę, znaną również jako łagodny rozrost gruczołu krokowego (BPH), a także po operacji raka prostaty.

   3. Co powoduje nietrzymanie moczu u mężczyzn?

imezczyznAby układ moczowy działał poprawnie, mięśnie i układ nerwowy układu moczowego muszą współpracować, aby utrzymać mocz w pęcherzu, a następnie zwolnić go w odpowiednim czasie. Problemy układu nerwowego mogą wystąpić w każdym wieku i mogą być spowodowane przez choroby takie jak:

    • Cukrzyca w dłuższej perspektywie może powodować uszkodzenie nerwów, które może wpłynąć na kontrolę nad pęcherzem.
    • Udar mózgu, choroba Parkinsona i stwardnienie rozsianego wpływa na system nerwowy i mózg, dzięki czemu mogą one również powodować problemy opróżniania pęcherza moczowego.
    • Nadaktywność pęcherza to stan, w którym pęcherz ściska się w niewłaściwym czasie. Może to być spowodowane problemami nerwowymi lub wystąpić bez wyraźnej przyczyny, a mogą pochodzić z dwóch lub wszystkich tych trzech objawów:
      • Częste oddawanie moczu, oddawanie moczu w sposób, osiem lub więcej razy dziennie lub dwa lub więcej razy w nocy,
      • Parcie na mocz lub nagła, silna potrzeba oddania moczu natychmiast,
      • Nietrzymanie moczu gdy wyciek moczu następuje nagłe, silne pragnienie oddania moczu.
    • Uszkodzenie rdzenia kręgowego może mieć wpływ na opróżnianie pęcherza przez przerwane sygnały nerwowe niezbędne do kontroli pęcherza.

   4. Czy nietrzymanie moczu spowodowane jest przez problemy z prostatą?

Powiększenie prostaty, znane również jako łagodny rozrost gruczołu krokowego (BPH) może ścisnąć cewkę moczową i wpływać na przepływ strumienia moczu. Objawy są różne, ale najczęściej obejmują problemy z oddawaniem moczu, takich jak nagłe, nieszczelne i częstsze oddawanie moczu, zwłaszcza w nocy.
Dwa najbardziej powszechne metody leczenia raka prostaty, prostatektomii radykalnej (chirurgiczne usunięcie całego gruczołu krokowego) i radioterapii (leczenie promieniowaniem), może powodować problemy z prostatą, w tym nietrzymania moczu.

   5. Jak oszacować inkontynencję u mężczyzn?

Pierwszym krokiem jest wybranie się do lekarza, który ma doświadczenie w leczeniu nietrzymania moczu. Lekarz zapyta o:

    • Twoją historię choroby, ile płynów pijesz w ciągu dnia, czy spożywasz alkohol lub kofeinę oraz jakie leki bierzesz, wszystko to pomoże określić przyczynę nietrzymania moczu
    • Dziennik mikcji daje lekarzowi lepszy wgląd w problem pacjenta
    • Badania w celu sprawdzenia rozmiaru i stanu prostaty
    • Uczucie mrowienia lub uczucia drętwienia lub zmiany czucia, napięcia mięśni, i refleks