Walka z inkontynencją

    Skuteczne kontrolowanie moczu zależy przede wszystkim od właściwej diagnozy. Może one zależeć od produktów absorpcyjnych dla dorosłych, od ćwiczeń, leków, korzystania ze specjalistycznego sprzętu lub operacji. Porozmawiaj z lekarzem na temat korzyści i zagrożeń związanych z leczeniem. Zadawaj pytania, śledź objawy, aby dowiedzieć się jakie leczenie jest dla ciebie właściwe. 

   1. Techniki behawioralne

morze

Zmiana stylu życia oraz techniki psychologiczne mogą przyczynić się do rozpoznania rodzaju inkontynencji oraz mogą wpłynąć na zmniejszenie inkontynencji.

Treningi pęcherza mogą obejmować:

    1. Oddawanie moczu w momencie poczucia takiej potrzeby. Następnie staraj się zatrzymać mocz przez 10 minut zanim skorzystasz z toalety i rozciągnij ten czas do dwóch godzin.
    2. Podwójne opróżnienie. Oddaj mocz, poczekać kilka minut i spróbuj ponownie. Dzięki tej metodzie nauczysz się opróżniać pęcherz całkowicie i unikniesz nietrzymania moczu z przepełnienia.
    3. Kontrola moczu przez relaks, spokojne i głębokie oddychanie lub wykonywanie czynności.
    4. Wypełnij dzienniczek mikcji i skonsultuj się z lekarzem, który szczegółowo zobrazuje twój problem i będzie mógł podpowiedzieć ci kolejne kroki.

Zaplanuj wizyty w WC. Zaplanuj swoje wizyty w ubikacji, aby stały się one rutynowe, zaplanuj podstawowe czynności, które wykonujesz zawsze co 2 do 4 godzin. Staraj się je wykonywać regularnie.

Przyjmowanie płynów i zarządzanie dietą. Zmień swoje codzienne nawyki, aby odzyskać kontrolę nad swoim pęcherzem. Ogranicz lub zrezygnuj z picia alkoholu i kofeiny oraz spożywania kwaśnego jedzenia. Zwracaj szczególną uwagę na to co pijesz, w jakich ilościach i jakie są skutki przyjmowania tych napojów. Zwiększ swoją aktywność fizyczną.

Pamiętaj, aby się nie odwodnić. Odwodnienie może podrażniać błonę śluzową pęcherza i powodować nietrzymanie moczu.

   2. Fizjoterapia

Należy wykonywać ćwiczenia mięśni dna miednicy lub ćwiczenia Kegla, dzięki którym możesz wzmocnić zwieracze, aby kontrolować oddawanie moczu. Są one szczególnie przydatne w przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu i mogą pomóc w nietrzymaniu moczu.

   3. Higieniczne produkty absorpcyjne i produkty uzupełniające

Higieniczne produkty absorpcyjne dla dorosłych mogą złagodzić dyskomfort i niedogodności związane z wyciekiem moczu.

Produkty pomagają zarządzać utratą moczu. Najczęściej nie są bardziej masywne niż normalna bielizna, i można je nosić wygodnie pod codziennym ubraniem. Mężczyźni, którzy mają problemy z kapaniem mogą korzystać z małych kieszonek z wyściółką. Mężczyźni i kobiety mogą nosić majtki chłonne, ochronną bieliznę lub wkładki. Dowiedz się więcej o higienicznych produktach absorpcyjnych i produktach uzupełaniających.

   4. Zmiana stylu życia

Zapobieganie moczu nie zawsze jest możliwe, ale możesz zmniejszyć stosując się do poniższych porad:

    • Utrzymuj zdrową wagi
    • Rzuć palenia
    • Praktykuj ćwiczenia Kegla
    • Unikaj produktów moczopędnych, w tym środków pobudzających, takich jak kofeina, alkohol, lub napoje gazowane
    • Jedz więcej błonnika
    • Picie 8 do 10 szklanek wody dziennie, odwodnienie może podrażniać błony śluzowej pęcherza moczowego i doprowadzić do nietrzymania moczu
    • Ćwicz częściej

   5. Domowe środki zaradcze

Problemy z wyciekiem moczu mogą wymagać zachowania szczególnej ostrożności, aby utrzymać skórę czystą i suchą oraz zapobiec jej podrażnieniu.

Przenieść wszystkie dywany lub meble, o które możesz się potknąć lub zderzyć się na drodze do toalety. Użyj światłą aby oświetlić drogę i zmniejszyć ryzyko upadku.

Jeśli masz funkcjonalne nietrzymanie moczu, remont łazienki może pomóc, przemyśl dobudowanie łazienki w bardziej dogodnym miejscu, poszerzenie istniejących drzwi łazienki, zamiana sedesu na podwyższony, dodanie kilku dobrze umieszczonych świateł.

   6. Porady higieniczne

należy jak najszybciej wykonać toaletę miejsca, które miało kontakt z moczem używając w tym celu wody z mydłem lub specjalnych środków higienicznych zalecanych przez specjalistów, które zapobiegają powstawaniu odpażeń i pielęgnują skórę. Meble i powierzchnie użytkowe 

   7. Inne opcje

Są jeszcze inne opcje kontroli moczu. Porozmawiaj z lekarzem na temat:

    • Stosowanych leków
    • Urządzeń medycznych, takich jak cewki wkładki lub cewnik
    • Interwencyjne terapie, takie jak częstotliwości radiowej terapii
    • Alternatywne metody leczenia, takie jak akupunktura