Aktualności

Bezpłatne leki dla seniorów

pastylkiW Senacie powstał projekt ustawy zakładającej, że leki dla najstarszych i najuboższych emerytów i rencistów będą darmowe. Kto mógłby dostawać leki? Kto popiera pomysł, kto jest przeciw?

Projekt przewiduje, że bezpłatne leki na receptę otrzymywałyby osoby, które ukończyły 75 lat, a ich miesięczna emerytura lub renta nie przekraczałaby 831 zł.

- Osoby, które przekroczyły 75. rok życia, nie mogą sobie same pomóc, np. dorabiając. To także wiek, w którym zapotrzebowanie na leki gwałtownie rośnie. Badania dowodzą również, że to jedna z najbiedniejszych grup społecznych – powiedział Jan Rulewski (senator PO). Zgodnie z wyliczeniami, wprowadzenie takiej ustawy, obciążyłoby budżet na 200-300 mln zł.

 

Adam Kozierkiewicz, ekspert ochrony zdrowia, przypomniał, co się działo, jak leki były bezpłatne. Wtedy osoby uprawnione pobierały leki dla siebie i całych rodzin. Jego zdaniem znacznie lepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie dla najuboższych limitu opłat na leki, który umożliwiałby refundację kosztów poniesionych na medykamenty powyżej pewnego limitu.

PiS i konfederacja Lewiatan popierają pod pewnymi warunkami projekt. Przeciwny jest Krzysztof Łanda (prezes fundacji Watch Health Care), który uważa, że tylko płacenie za leki powstrzymuje nadużycia - W czasach komunizmu leki były darmowe dla grup uprzywilejowanych, skutkowało to tylko domowymi apteczkami przepełnionymi przeterminowanymi lekami. Bezpłatne leki spowodują wielkie marnotrawstwo – powiedział.

Źródło: medexpress.pl