Aktualności

Senior w dobie komputeryzacji.

senior komputerowiec

-Babciu przecież to proste! – krzyczy wnuczek. Niestety, wcale nie takie proste jak mogłoby się wydawać. Osoby starsze, które wychowały się bez telefonów komórkowych, laptopów, tabletów i nowości technologicznych mają obecnie problem w odnalezieniu się w takiej nowoczesnej rzeczywistości, gdzie za pomocą delikatnego kliknięcia można połączyć się z osobą zamieszkującą choćby drugi koniec świata. Wiele firm prowadzi kursy komputerowe dla seniorów. Senior w miłym i przyjaznym środowisku, w otoczeniu rówieśników i z pomocą nauczycielki może poznać tajniki pudełka, które nijako, nie przypomina telewizora.

 

Ale czy takie kursy komputerowe dla seniorów są potrzebne? Jak najbardziej!  Osoby po pięćdziesiątym roku życia często mogą czuć dyskomfort względem posługiwania się urządzeniem z którym nie mieli wcześniej kontaktu. Powoduje to pewnego rodzaju blokadę jak i niechęć do dalszego poznawania i poszerzania wiedzy w tym kierunku. Nawet urządzenia ogólnie dostępne typu infokiosk, które stoją w urzędach, szpitalach czy firmach sprawiają nie tylko problem osobom starszym, ale również każdemu, kto nigdy nie miał okazji, czy też odwagi podejść do takiego stojącego, interaktywnego ekranu.

Co mogę zrobić dla rodziców i dziadków? Popołudnia i weekendy spędzamy w gronie rodzinnym, rozmawiamy i omawiamy sprawy dnia codziennego. Starszym członkom rodziny niełatwo jest podjąć temat technologii z racji pokoleniowej, gdy to starsi zawsze wiedzieli więcej od swoich dzieci. Dziś jest na odwrót. To od dzieci musimy się uczyć, to one chłoną wiedzę, mają świetną pamięć fotograficzną, pamięć do detali i języków obcych. Z powodu hierarchii w rodzinie to dziecko słucha się rodzica, nie na odwrót. A tymczasem dzieci i młodzież muszą zadbać o rodziców i dziadków. Zapoznać ich z telefonami komórkowymi, które oni chętnie omijali by szerokim łukiem, zapoznać z obsługą komputera, opowiedzieć i pokazać z czego korzystają na co dzień, co jest tak ważne i dlaczego tak dużo czasu spędzają przeglądając Internet.

Jak rozpocząć rozmowę z dziadkiem? Urządzenia takie jak laptop czy tablet, które przynoszą wiele korzyści, wiedzę, informacje oraz radość użytkowania przydadzą się każdemu. Babci można pokazać stronę internetową z nowymi wzorami do szydełkowania lub nowymi ściegami krawieckimi, portal z przepisami z całego świata lub portal do wymiany opinii na temat ulubionych książek. Dziadkowi natomiast portale motoryzacyjne,  serwisy z darmową telewizją. Możecie też wspólnie poszukać aptek, sanatoriów, szpitali, przychodni, sklepów medycznych lub innych miejsc, które są często odwiedzane przez osoby starsze. Każdego natomiast zainteresuje powrót do lat szkolnych, odszukiwanie dawno zapomnianych kolegów, rozmowy przez skeypa czy bieżące wiadomości na które już nie trzeba będzie czekać do godziny 17:00. W Internecie każdy znajdzie coś dla siebie, a z pomocą komputera możemy wykonać wiele dodatkowych prac i wyliczeń, które zazwyczaj prowadzone są ręcznie. Pamiętajmy o naszych dziadkach i pomagajmy im pokonywać bariery, również te technologiczne!